بومی‌سازی ساخت گندله‌ در سنگان خواف مانع خروج ۲۰ میلیون یورو ارز از کشور شد.

مدیر مجتمع شرکت اپال پارسیان سنگان خواف گفت: بومی سازی خطوط ساخت گندله در این شرکت که از سال ۱۳۹۷ آغاز شده است علاوه بر ایجاد حدود ۶ هزار نفر اشتغال در این منطقه از خروج ۲۰ میلیون یورو ارز از کشور طی یک سال گذشته نیز جلوگیری کرده است.

اردشیر عسکری افزود: با بومی سازی طراحی خطوط تولید گندله شرکت اپال پارسیان سنگان توسط متخصصان توانمند داخلی توان سالانه تولید گندله این شرکت از پنج میلیون تن به حدود  ۶ میلیون تن افزایش یافت و به رکوردی جدید در تولید این محصولات که نقش مهمی در تولید صنعت فولاد کشور دارد دست یافتیم.

وی ادامه داد: طراحی خطوط گندله سازی از سالهای قبل در اختیار شرکتهای خارجی بود ولی با  افزایش تحریم‌ها و خروج شرکت‌های خارجی فرصتی فراهم آمد تا با استفاده از فناوری‌های دانش بنیان، بومی سازی طراحی این خطوط با بهره گیری از توان شرکتها و متخصصان توانمند داخلی در دستور کار قرار بگیرد.

مدیر مجتمع شرکت اپال پارسیان سنگان گفت: با پیاده سازی دقیق جدیدترین سیستمهای بهره برداری و نگهداری بهترین رکوردهای تولیدی را نسبت به استانداردهای بین المللی به دست آوردیم.

عسکری خاطرنشان کرد:همچنین با توان متخصصان توانمند داخلی در زمینه ساخت بخشی از مهمترین تجهیزات وارداتی همچون کوره گندله سازی، دیسک‌های گندله سازی، نوار نقاله‌های خاص ناحیه کوره مانند نوار نقاله توزیع کننده رفت و برگشتی و نوار نقاله عریض تغذیه کوره به خودکفایی دست یافتیم.

گندله ماده اولیه و اصلی تولید فولاد را تشکیل می دهد و تولید نشدن این محصول موجب ایجاد مشکل برای تمامی واحدهای تولیدی فولاد در کشور می شود و تبعات بدی برای صنعت کشور خواهد داشت و بر این اساس طراحی تولید خطوط گندله با بهره گیری از توان متخصصان بومی علاوه بر افزایش اشتغال و جلوگیری از خروج حجم زیادی ارز از کشور در کاهش مشکلات و تامین نیازمندیهای بخش صنعت هم نقش زیادی دارد.