رئیس شبکه دامپزشکی خواف تشریح کرد

تمهیدات دامپزشکی خواف برای ذبح ۱۵ هزار راس دام در عید قربان

رئیس شبکه دامپزشکی خواف گفت: این شبکه در آستانه عید قربان برای نظارت بر ورود دام و ذبح آن و همچنین رعایت مسائل بهداشتی تمهیداتی اندیشیده است.

به گزارش عصر سنگان: فرهاد منصوری  اظهار کرد: از آنجا که پیش‌بینی می‌شود حدود ۱۵ هزار راس دام در عید قربان امسال در سطح شهرستان خواف ذبح شود، این شبکه برای کمک به مردم و نظارت بر رعایت مسائل بهداشتی تمهیداتی را به کار خواهد بست.

وی افزود: به این منظور هر گونه ورود دام به شهرستان و خروج دام از خواف با مجوز دامپزشکی خواهد بود و کشتارگاه‌های دام شهرداری‌های خواف و سنگان برای خدمات دهی به خیران در روز عید قربان آمادگی دارند و شهرداری‌های ۶ شهر خواف، سنگان، نشتیفان، قاسم‌آباد، سلامی و سده از توابع شهرستان خواف جهت جمع‌آوری هرچه سریع تر پسماندها از سطح شهرهای پیش‌گفته شده آماده خدمت‌رسانی خواهند بود.

وی گفت: برای نظارت بر کشتار دام‌های قربانی و پاسخگویی به شهروندان تیم های ثابت و سیار دامپزشکی در روز عیدقربان فعال است.

رئیس شبکه دامپزشکی خواف تاکید کرد: شهروندان از ذبح دام‌های بیمار، خسته و مشکوک به بیماری خودداری کنند و دام ترجیحا در کشتارگاه کشتار شود و از ذبح دام در مکان‌های عمومی و معابری همچون کوچه و خیابان خودداری شود.

منصوری گفت: زمان ذبح دام برای تکه کردن لاشه و توزیع آن حتما از تجهیزات ایمنی از جمله ماسک و دستکش استفاده و از تماس غیر ضروری با لاشه به خصوص توسط کودکان نیز پیشگیری شود.

وی توصیه کرد: در صورتی که شهروندان دام را در مکانی غیر از کشتارگاه کشتار می کنند، از پخش شدن خون در محیط‌های  عمومی خودداری کنند و بعد از کشتار هم خون و ضایعات غیر خوراکی به طور بهداشتی بسته‌بندی و دفن و یا حذف و شستشوی محل ذبح دام نیز به طور کامل انجام شود.

رئیس شبکه دامپزشکی خواف هشدار داد لاشه، امعا و احشای خوراکی بعد از کشتار می‌بایست به مدت ۲۴ ساعت در دمای پیش سرد یخچال(صفر تا چهار درجه) بماند و بعد از سپری شدن زمان یاد شده، تکه و توزیع شود؛ در ضمن همشهریان در صورت داشتن هرگونه سوال و یا مشکل می توانند از طریق شماره ۰۵۱۵۴۲۲۲۶۲۲ با شبکه دامپزشکی خواف و یا ناظران مستقر در کشتارگاه ها تماس تلفنی بگیرند.

شهروندان شهرستان خواف در عید قربان پس از اقامه نماز عید با ذبح دام سبک و سنگین و توزیع گوشت آن بین مستمندان این عید اسلامی را جشن می‌گیرند.