روستاهای مرزی شهرستان خواف از نعمت آب وبرق برخوردار شدند

رئیس اداره امور عشایری خواف گفت:چند روستای مرزی در شهرستان خواف که بدون آب وبرق بودند در هفته دولت برق‌رسانی و آبرسانی شدند.

هادی پویا در گفت‌وگوبا خبرنگار عصر سنگان اظهارداشت: پنج درصد جمعیت خواف را ۷۴۰۰ نفر از عشایر تشکیل می‌دهند که ۷۵هزار راس دام و ۱۳۰۰نفر شتر دارند.

وی افزود:در شهرستان خواف نهاده‌های دامی سالانه حدود هفت هزار تن بارگیری می‌شود که ۲ باسکول در انبار عشایری روستاها با اعتباری بالغ بر ۵ میلیارد ریال در شرف بهره برداری است.

رئیس اداره امور عشایری خواف با بیان این مطلب که در استان خراسان رضوی از لحاظ جمعیت عشایری خواف بیشترین عشایر را دارد تصریح کرد: در جهت تامین زیرساخت های لازم اقداماتی بی نظیری در دولت سیزدهم انجام شده است.

 

پویا گفت: برق رسانی به شبکه روستایی بنیاباد و کالشور با اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال و همچنین تجهیز ۶ خانه ورزشی عشایر دارای امکانات کامل با اعتبار ۳ میلیارد ریالی انجام شده است.

رئیس اداره امور عشایری خواف با اشاره به ۳۰۴ کیلومتر راه عشایری خاطرنشان کرد:در راستای خدمت رسانی بهتر در روستای مرزی نهور حدود ۱۵ میلیارد ریال اعتبار آسفالت پیگیری و‌ عملیاتی شده است.

وی خاطرنشان کرد:۶۵۰ تن آرد یارانه ای در بین عشایر توزیع شده است و در راستای اقدامات ورزشی دو زمین چمن روستاهای چاه زول و بنیاباد در مرحله واگذاری پیمانکار است که حدود ۱۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال برآورد هزینه شده است.

رئیس اداره امور عشایری خواف با اشاره به موضوع بهداشت و سلامت عشایر گفت:در روستاهای شهرستان خواف ۵ باب حمام ضدکنه نیز ایجاد شده است که نیز در حوزه بهداشت اقدام موثری است.

پویا از اجرای برق رسانی به ۲ روستای مرزی خواف خبر داد و گفت: تجهیز شبکه برق ده خطیب و چاه زول با اعتبار ۶ میلیارد ریالی که پیمانکار مشخص شده است بزودی آغاز می شود.

وی بااشاره به اینکه حدود ۳۰ میلیارد ریال تسهیلات با همکاری کمیته امداد به عشایر تعلق گرفته است گفت:چشمه سیرخون که در نقطه صفر مرزی واقع شده است و ‌‌امکان استفاده دشواری داشت با اجرای ۶ کیلومتر و ۸۰۰ متر خط انتقال به مرتع عشایر خواهد رسید که تا کنون ۷۰ درصد پروژه انجام‌شده است.

رئیس اداره امور عشایر خواف در خصوص آبرسانی به روستای بی آب نهور گفت: این روستای مرزی فاقد شبکه آبرسانی بوده که با تانکر آب تامین می‌کردند و با عنایت به پیگیری های صورت گرفته با همکاری سایر ادارات ذیربط در روز های آتی هفته دولت افتتاح و آب شرب به منازل جاری می‌شود