پیکر استاد برجسته موسیقی مقامی خراسان در خواف تشییع شد

پیکر استاد "عثمان محمدپرست"، استاد برجسته موسیقی مقامی و دوتارنوار مشهور خطه خراسان روز جمعه در زادگاهش شهرستان خواف تشییع و به خاک سپرده شد.

به گزارش عصر سنگان ؛ بعد از برگزاری نماز جمعه و اقامه نماز بر پیکر مرحوم محمدپرست در محل مصلای خواف، پیکر وی با حضور آحاد مردم شیعه و سنی، مسوولان و فرهنگ دوستان و اصحاب فرهنگ و هنر خراسان رضوی و شهرستان خواف تا آرامستان خواجه یار این شهر تشییع و خاکسپاری شد.
در آیین تشییع این هنرمند نامی موسیقی محلی، پیام های رییس مجلس شورای اسلامی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که به تجلیل از وی پرداخته بودند، قرائت شد.
عثمان محمدپرست استاد پیشکسوت موسیقی مقامی خراسان و از دوتارنوازان چیره دست این خطه بود که روز پنجشنبه، ۲۹ اردیبهشت ماه، بعد از تحمل مدتی بیماری در ۹۴ سالگی بدرود حیات گفت.
این استاد شاخص موسیقی سنتی از ۱۰ سالگی با دوتارنوازی آشنا شده و در مدت پربار زندگی هنری خود آثار مطرحی چون “چاوشی” و “سرحدی” را از خود به یادگار گذاشت و نغمه “نوایی نوایی” از معروف ترین اجراهای وی است.
وی که برنامه های بسیاری در محافل و همایش های داخلی و خارجی اجرا کرده بود، سال گذشته به عنوان گنجینه زنده بشری در زمینه موسیقی مقامی در میراث فرهنگی ناملموس کشور شناخته شده و نسخه‌ای از گواهینامه ثبت جهانی دوتار که به ۲ زبان انگلیسی و فارسی نگارش شده است، سال ۱۳۹۹ به وی اهدا شد.